
14 lut Półwysep kuchenny – wymiary, sposób zagospodarowania i aranżacje
Półwysep kuchenny to popularne rozwiązanie w dzisiejszych kuchniach. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność stołu, blatu kuchennego oraz szafek i szuflad. Co więcej, półwysep może mieć różne kształty i rozmiary, dzięki czemu zmieści się w każdym wnętrzu. Bez problemu można go dopasować w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika.
Półwysep kuchenny – co to jest?
Dawniej mianem półwyspu kuchennego określało się blat, który z jednej, krótszej strony mocowany był do ściany, natomiast z drugiej podtrzymywały go nogi. Nosił on też nazwę barku kuchennego. Jednak z czasem pod blatem zaczęto montować dodatkowe półki i szuflady, aby wykorzystać każdą wolną przestrzeń w kuchni. W taki właśnie sposób barek przekształcił się w półwysep kuchenny.
Dziś pełni on kilka funkcji. Z jednej strony jest miejscem do przechowywania produktów spożywczych, zastawy stołowej czy innego kuchennego wyposażenia. Z kolej od strony salonu półwysep często wyposażony jest w półki na książki lub na wino albo wykończony dekoracyjnie, np. pokryty cegłą, lamelami drewnianymi czy ozdobnym kamieniem. W niektórych kuchniach przy półwyspie stawia się wysokie krzesła, czyli hokery, dzięki czemu zastępuje on stół. To dobre rozwiązanie szczególnie dla małych wnętrz.

Duży półwysep w kuchni, źródło: Zdjęcie dodane przez Alan Quirván: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/czarna-drewniana-szafka-kuchenna-z-kranem-ze-stali-nierdzewnej-4030908/
Półwysep kuchenny – wymiary
Jak zagospodarować półwysep w kuchni?
Nowoczesna kuchnia z półwyspem jest nie tylko elegancka, ale również funkcjonalna i zorganizowana. Okazuje się, że półwysep można zagospodarować na wiele sposobów w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Pamiętajmy jednak o tym, aby mebel był jak najbardziej funkcjonalny. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie półwyspu kuchennego:
- Dodatkowy blat do pracy – zawsze przyda się w kuchni. Na jego powierzchni można przygotowywać posiłki, kroić warzywa na sałatkę czy wyrabiać ciasto. Dzięki temu wykonywanie czynności kuchennych staje się wygodniejsze.
- Przestrzeń do spożywania posiłków – półwysep kuchenny może z powodzeniem zastąpić stół do spożywania posiłków. W tym celu warto dokupić kilka krzeseł lub stołków, które można ustawić przy półwyspie. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają niewielką kuchnię, w której zwykły stół po prostu by się nie zmieścił.
- Szafki i szuflady – jeśli chcemy stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania przyborów kuchennych, garnków, talerzy i innych akcesoriów, możemy zamontować szafki i szuflady na półwyspie kuchennym. Dzięki temu wszystko będziemy mieć na wyciągnięcie ręki, co znacznie ułatwi nam pracę w kuchni.
- Bar – jeśli kuchnia jest połączona z salonem, półwysep możemy zagospodarować jako barek na wina lub inne trunki.
- Dodatkowa półka – jeśli półwysep kuchenny jest wyposażony jedynie w blat, można zamontować nad nim dodatkową półkę na różnego rodzaju przyprawy, zioła i oliwy. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, lecz także ma duże walory estetyczne.

Jak zagospodarować półwysep w kuchni, źródło: Zdjęcie dodane przez Terry Magallanes: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/cztery-brazowe-drewniane-krzesla-2635038/
Półwysep w kuchni – aranżacje
Najczęściej spotykane rozwiązanie to półwysep w kuchni z salonem. Jest to powszechna praktyka, która pozwala w płynny sposób oddzielić kuchnię od salonu lub jadalni. Istnieje jednak wiele innych sposobów na zaaranżowanie półwyspu w kuchni.
Półwysep kuchenny ze stołem
To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które chcą w jednym miejscu połączyć strefę roboczą z miejscem do spożywania posiłków. Wystarczy ustawić przy blacie kilka wysokich stołków lub krzeseł, aby móc wygodnie spożywać posiłki.

Półwysep kuchenny jako stół, źródło: Zdjęcie dodane przez Max Vakhtbovych: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jasny-dom-zaklad-stol-6903149/
Dwupoziomowy półwysep w kuchni
To bardzo ciekawe rozwiązanie, które daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, taki półwysep zbudowany jest z dwóch blatów – niższego blatu roboczego i wyższego blatu barowego. Dodatkowo taki półwysep dobrze odgrodzi kuchnię od salonu.

Półwysep kuchenny dwupoziomowy, źródło: Zdjęcie dodane przez Saviesa Home: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/puste-dwa-czarne-krzeslo-2089696/
Półwysep kuchenny z barkiem
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, półwysep kuchenny świetnie sprawdzi się jako barek. Jeśli jest osadzony wyżej, należy dobrać do niego stołki barowe, które podkreślą stylistykę wnętrza.

Półwysep z barkiem, źródło: Zdjęcie dodane przez Jean van der Meulen: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/bialy-mini-bar-1454805/
Przedłużenie zabudowy meblowej
Częstym rozwiązaniem jest stosowanie półwyspu jako przedłużenia szafek kuchennych. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce robocze oraz przestrzeń do przechowywania. Warto zatem kupić meble kuchenne z półwyspem – na rynku znajdziemy duży wybór.

Półwysep jako przedłużenie zabudowy meblowej, źródło: Photo by Cameron Smith on Unsplash
Półwysep jako lada
Tego typu półwysep kuchenny nawiązuje do blatu. To dobra alternatywa dla stołu. Prezentuje się elegancko w kuchni, a przy tym nie zabiera dużo miejsca.

Półwysep jako lada, źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik
Mała kuchnia z półwyspem
Okazuje się, że półwysep to świetne rozwiązanie dla nieco mniejszych kuchni. Nie potrzebuje aż tak wiele miejsca, co klasyczna wyspa, a przy tym pełni wiele funkcji – służy jako blat roboczy, miejsce do spożywania posiłków i przechowywania kuchennego wyposażenia.
Jak zrobić półwysep kuchenny?
Półwysep w kuchni możemy wykonać z różnych materiałów, np. z cegły, płyty gipsowo-kartonowej, bloczków betonowych czy też ze szklanych pustaków. Należy jednak zaznaczyć, że półwysep murowany wykonuje się na etapie budowy kuchni. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy go w planach, a postanowiliśmy umieścić go w kuchni, do jego budowy najlepiej wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe. Wówczas montuje się je na specjalnym metalowym stelażu. We wnętrzu można zrobić szafki i półki, natomiast całość wykończyć ozdobnymi płytkami, cegłą lub kamieniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest konstrukcja ze szklanych pustaków albo z betonowych bloczków – taką konstrukcję wznosi się dość łatwo i w miarę szybko. Półwysep należy wykończyć według własnych preferencji, ale tak, aby stylistyką pasował zarówno wystroju kuchni, jak i salonu.
No Comments